Firmamız Türkiye’de Curling sahaları  yapmakta ve Curling ile ilgili tüm ürünleri üretmektedir. 

CURLING: Türkiye’de son zamanlarda CURLING Federasyonunun gayretleriyle bu alandaki faaliyetler artmış durumdadır. Federasyon CURLING Sporunu tüm Türkiye’ye sevdirmek için elinden gelen gayreti göstermektedir. Firmamız da bu konuda teknik altyapı çalışmalarını sürdürmektedir.

Curling Tarihçesi

1565 tarihli bir resimde Flaman köylülerin Curling oynadıkları görülmektedir. Yine İskoçya’da, 1541 yılında bir Curling yarışması yapıldığına dair kayıtlar vardır. İlk olarak 1924 Kış Olimpiyatlarında olimpik spor olarak yerini almış olan bu spor, 1998 Kış Olimpiyatlarını takiben genel olimpiyatlara da alınarak resmi olimpik spor hüviyetini kazanmıştır.

Ülkemizde Curling’in temeli ilk olarak 2008 yılında Erzurum’da atıldı ve 2011 yılında Erzurum’da yapılan dünya üniversiteler arası olimpiyatlarına ülkemiz milli takım seviyesinde katıldı. Milli takımımız dünyada ilk 16 takım arasına girme başarısını göstererek 12-21 Şubat 2016 tarihleri arasında Norveç’de gerçekleşecek Gençler Dünya Gençlik Olimpiyatlarına katılma hakkı da kazanmışdır.

Curling’in Faydaları?

Curling, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur, stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkiler sonucudur. Spor- cular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.

Curling takımla çalışma kabiliyetlerini artırırken, koordinasyon kabiliyetlerini hem sosyolojik hemde zyolojik açıdan geliştirir. Eskiden soğuk iklimlerde kış aylarında oynanan Curling günümüzün teknolojisiyle artık yalnız kış aylarında değil her daim oynanabilmektedir. Curlingin tadına bu sayede her mevsimde varılabilecek olan sporcular antremanlarına ara vermeden devam edebilecek.

Curling aynı zamanda çocuklarımızın kış sporlarına da yatkınlığını arttırır ve buz sporlarını çocuklarımıza sevdirmenin yollarından biridir.

 Curling Pisti

İki ucunda iç içe iki halkadan oluşan ve bu pistin iki ucunda bulunan hede ere EV denir. Rinkin ve evlerin ortasında TEE hattı uzanmaktadır (tee line). Hedef, evlerin tam orta noktasından geçen ve Rinki enine kesen, merkezi çizgiler (center lines) ile Tee hattı, hedef evlerini 4 eşit parçaya bölmektedir. Bu çizgilerin hedef evindeki kesiştikleri tam orta noktası Button’u (düğme) oluşturmaktadır.

Curling Ayakkabısı

Curling oyuncuları bu oyun için özel hazırlanarak yapılmış ayakkabıları giyerler. Ayakkabının tekinin tabanında Slider (kaydırıcı) denilen te on veya benzeri maddelerden yapılı pürüzsüz bir hat vardır. Bu sayede atışını yapan sporcu kayarak ilerleyebilir. Sol elini kullanan sporcuların sağ ayakkabı tekinde, sağ elini kullanan sporcuların sol ayakkabı tekinde slider bulunur. Diğer ayakkabıda ise çekişi artırmaya yarayan kauçuk bir hat bulunmaktadır.

Curling Fırçası ve Taşı

Curling fırçası, taşın önündeki buz yüzeyini daha kaygan hale getirmek için kullanılır. Hızlı yapılan süpürme sonucu, taşın önündeki buz yüzeyi erir, bu sayede taşın sürtünerek ilerlemesi azaldığından, taş çıkış hızını koruyarak ilerlemesini sürdürür. Aynı zamanda taşın hedefe varış istikametini de kaybetmemesini yani amaçlanan doğrultuda hedefe doğru gitmesini de sağlamış olur. Yine bu süpürme işlemi, buz yüzey üzerinde taşın fırlatılışı ve dönüşü sırasında aşınma ve kırılmalardan dolayı oluşan buz artıklarının da temizlenmesini sağlamaktadır.